Kustību izrāde par Jetti Užāni „Man gribas iet…”

 

18. februārī plkst.18.00 koncertzālē „Baltais Flīģelis” notiks dokumentāla eseja – kustību izrāde par cilvēku ar citādu likteni „Man gribas iet…”, veltīta sievietei, māksliniecei un filozofei Jettei Užānei, tautā sauktai par Cimdu Jettiņu.

 

Izrāde „Man gribas iet...” būs ne tikai filozofiskas pārdomas par dzīves jēgu, bet arī kustību, viegluma un gaišuma caurstrāvota. Tā piedāvās ieklausīties un ieskatīties pārdomās par vispārcilvēciskām un nezūdošām vērtībām, profesionāļu – aktiera, mūziķa Edgara Lipora, horeogrāfes un dejotājas Lilijas Liporas un domātājas Elīnas Apsītes sniegumā. 

Jette Užāne visu savu mūžu ir pavadījusi Dzērbenes pagasta „Lejnieku” mājās, ar savu dzīves filozofiju un cimdu adīšanas prasmi ieinteresēdama daudzus Latvijā un pasaulē mītošos kultūras cilvēkus. Pie viņas bieži viesi ir bijuši tādi Latvijā ievērojami cilvēki kā mākslinieks Laimonis Blumbergs, fotomākslinieks Gunārs Janaitis, rakstniece un politiķe Anna Žīgure, somu žurnālists Jukka Rislaki, rakstnieks Zigmunds Skujiņš, rakstnieks un sabiedrisks darbinieks Dainis Īvāns, māksliniece Rita Valnere, mākslinieks Kurts Fridrihsons, dzejniece Ludmilla Azarova, japāņu vēstniecības darbiniece Ajumi Kurosava un daudzi citi. Savulaik pie Jettes ir ciemojušies ministri, un Guntis Ulmanis 1995. gadā viņai pasniedzis Trīszvaigžņu ordeni. Jette ir bijusi Valsts Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāte.

Pirms izrādes, plkst.17.00, „Baltā Flīģeļa” izstāžu zālē tiks atklāta Jettes Užānes darināto cimdu izstāde „Ziemas rota”, bet pēc izrādes, plkst.19.00 aicinām klausīties Elīnas Apsītes stāstījumu par Jettes dzīvi. Izstāde „Ziemas rota” „Baltā Flīģeļa” izstāžu zālē bez maksas būs skatāma līdz 18. martam.

TEĀTRA STUDIJA. Pirmajā pusgadā „senioru” grupas audzēkņi  kopā ar Vokālās nodaļas vadītāju Solveigu Vītoliņu un viņas dziedošajām meitenēm radīja muzikāli poētisku uzvedumu, veltītu Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai. To uz mūsu skolas skatuves  spēlējām 12.novembrī, bet 21. janvārī viesojāmies Vidzemes koncertzāles kamerzālē/ Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā. Raiņa un Aspazijas dzejoļu izvēle bija pašu audzēkņu ziņā. Tas bija ļoti būtiski, lai ikviens no viņiem runātu par sev svarīgām un saprotamām lietām. Nozīmīgs bija Mākslas nodaļas vadītājas Maijas Avotas ieguldījums iestudējuma digitālā noformējuma nodrošināšanā.

Veiksmīgs pienesums kopīgajā skolas pasākumā „Rūķu darbnīcas” 5.decembrī  kļuva B. Jukņevičas  Ziemassvētku ludziņas „Rūķi” iestudējums /studijas „junioru” grupa/. 2.aprīlī mūsu rūķīši pārstāvēja Siguldas Mākslu skolu Bērnu un jauniešu teātra festivālā „Saspēle” Limbažos.

16.februārī septiņi studijas audzēkņi piedalījās Siguldas un Garkalnes novadu skolēnu skatuves runas konkursā. Seši no viņiem ieguva pirmās pakāpes, bet viena – otrās pakāpes vērtējumu. Ivonna Krūmiņa un Elza Rūta Jordāne tika izvirzītas uz konkursa otro kārtu – reģionālo konkursu Jūrmalā. Diemžēl, slimības dēļ Ivonna Krūmiņa tajā nevarēja piedalīties, taču Elza Rūta Jordāne par savu priekšnesumu ieguva 1.pakāpes diplomu.

Nu jau tradicionāli studijas audzēkņi maija nogalē tuviniekus, draugus un siguldiešus iepriecina ar jauna iestudējuma pirmizrādi. Katram no studijas 29 audzēkņiem ir uzticēta lielāka vai mazāka loma Morisa Māterlinka „Zilais putns” iestudējumā. Pirmizrāde – 22.maijā plkst.16.00.

TEĀTRA NODAĻA. Audzēkņi mācību gadu sāka ar Imanta Ziedoņa darbu uzveduma „Ceļš” atjaunošanu. 13.septembrī  Dzejas dienas Siguldā ietvaros to spēlējām uz „Baltā Flīģeļa” skatuves.

Tā kā  šis Teātra nodaļas audzēkņiem ir pēdējais – trešais mācību gads, patlaban notiek aktīvs diplomdarba izrādes – Neretietis „Mammu, es precos!” iestudēšanas process.

18.martā ar jauniestudējuma 1.daļu tika atklāts III Jauniešu teātra festivāls „Laimes lācis 2016”. (Šeit atklāšana: https://youtu.be/KTQ8dOpCnAU .   Izrādes 1.daļa festivālā „Laimes lācis 2016” :https://youtu.be/_P8pdFXmeM8 )

23.aprīlī ar šo izrādi piedalīsimies Valmieras Viestura v-sk. Bērnu un jauniešu teātra festivālā „...es iešu un iešu! ”.

 26.aprīlī plkst.19.00 – diplomdarba izrāde – Neretietis „Mammu, es precos!” Siguldas Mākslu skolā "Baltais Flīģelis"

29.aprīlī plkst. 12.30 ar „Mammu, es precos!” viesosimies Siguldas Valsts ģimnāzijā, jo vēlamies Siguldas jauniešu vidū radīt lielāku interesi par teātri, par mūsu mācību programmas piedāvājumu un ieguvumiem.

Maija nogalē/jūnija sākumā – jaunu audzēkņu uzņemšana Teātra nodaļā. Vēlmi iestāties Teātra nodaļā ir jau izteikuši vairāki studijas audzēkņi, ko atbalsta arī viņu vecāki.

Divas reizes kopā ar audzēkņiem ir bijusi iespēja būt Latvijas Valsts radio, lai tiešraidēs ( „Ģimenes lokā”, „Kultūras rondo”) stāstītu par mācību darbu mūsu skolas Teātra nodaļā un studijā, par izvirzītajiem mērķiem un ceļu, kādu ejam, lai jaunieši noticētu sev, savai varēšanai, pamazām atraisītos, iegūtu pašapziņu.

Lai bagātinātu un pilnveidotu gan pedagogu, gan audzēkņu izpratni un prasmes aktiermeistarībā un runas mākslā, reizi pusgadā mūsu skolā notiek meistarklases. 29.novembrī to vadīja režisors, aktieris un žurnālists Dmitrijs Petrenko. 4.maijā pie mums viesosies Ināra Slucka – lieliskā dramatiskā teātra un kino aktrise, režisore un pedagoģe.

uz sākumu