uz sākumu


Sestdien, 16. maijā plkst.18:00 SINFONIETTA RĪGA UN MARKS BUŠKOVS

Ievietots: 29.04.2015.

Koncertā ar daudzpusīgu un piesātinātu muzikālo programmu uzstāsies kamerorķestris Sinfonietta Rīga un temperamentīgais vijolnieks Marks Buškovs diriģenta Normunda Šnē vadībā. 

Līdzās cēlo Vīnes klasiķu mūzikai, koncertā skanēs triju Baltijas valstu jauno komponistu skaņdarbi un Pētera Vaska emocionāli aizkustinošais vijoļkoncerts „Tālā gaisma”. Vijoļkoncertā solo partiju izpildīs krievu izcelsmes franču vijolnieka Marka Buškova vijoles solo. Vijoļkoncerts “Tālā gaisma’’, kas komponēts 1997. gadā pēc Zalcburgas festivāla pasūtinājuma ir pasaulē viens no biežāk atskaņotajiem latviešu mūzikas darbiem.

Spilgta talanta apveltītajam vijolniekam Markam Buškovam likteņa lēmējas dāvājušas tās īpašās veltes, kas mūziķim ļauj tuvoties zvaigžņu olimpam. Kritiķi slavē viņa kaismīgo izteiksmes ekspresiju, kas jo spilgti iederas Pētera Vaska mūzikā, savukārt klausītāji – prasmi uzrunāt nepastarpināti, dzīvi. Marks Buškovs ir Karalienes Elizabetes konkursa finālists (2012), kā arī vairāku citu ievērojamu sacensību laureāts. Marisa Jansona vadībā viņš nule kā debitējis ar Amsterdamas Karalisko Concertgebouw orķestri, bet par savu nozīmīgāko skolotāju un mentoru dēvē savulaik “Maskavas virtuozu” solistu, tagad Parīzes konservatorijas profesoru Borisu Garļicki.

Vakarā skanēs trīs jauno mūsdienu Baltijas komponistu mūzika. No trausli skaistās un telpiskās mūzikas autores, lietuvietes Justes Janulītes būs dzirdams opuss stīgu orķestrim Elongation of Nights, kurš savulaik komponēts īpaši  kamerorķestrim Sinfonietta Rīga.  Igaunijas mūzika koncertā pārstāvēta ar Erki Sven Tīra vitālo stīginstrumentu krāsu paleti skaņdarbā “Bāka’’. Latvietis Oskars Herliņš ar savu darbu Mirage of the Void parādīs, ko spēj jaunie pašmāju komponisti. Oskars izpaužas gan eksperimentālajā, gan akadēmiskajā laukā, viņu interesē mūzikas ķīmija un retro elektronika.  Darbā Mirage of the Void komponists apcerējis metafiziskas tukšuma vīzijas.

Pārcilājot iepriekšējo gadsimtu lappuses – Volfganga Amadeja Mocarta “Adagio un Fūga’’ do minorā ir viens no komponista dramatiski piesātinātajiem skaņdarbiem ar barokālu elpu. Mocarts šeit iedvesmojies no Johana Sebastiāna Baha un radījis savu, izcilu polifonās mākslas paraugu. Arī romantisma laikmeta brīnumbērns Fēliks Mendelszons tīņu gados rakstītajā 2.simfonijā stīgām nav atkāpies no vecmeistariem – te dzirkstī  haidnisks prieks un klasicistisks cēlums, kristalizējoties arī paša Mendelszona valdzinoši pievilcīgajam skaņu rakstam.

Programmā:

Erki Svens Tīrs “Bāka”

Oskars Herliņš Mirage of the Void

Juste Janulīte Elongation of Nights

Fēlikss Mendelszons Otrā simfonija Remažorā stīgu orķestrim

Volfgangs Amadejs Mocarts Adagio un fūga dominorā KV 546

Pēteris Vasks Vijolkoncerts “Tālā gaisma